Endometrial Ablasyon Tedavisi

Endometrial ablasyon rahmin içerisini kaplayan endometrium tabakasının alınmasıdır.
Fazla miktarda adet kanaması olan ve ilaç tedavisi yeterli olmayan hastalarda daha büyük ameliyatlar yerine endometrial ablasyon yapılması denenebilir. Özellikle çocuk istemi devam eden hastalarda rahmin alınması mümkün olmayacağından endometrial ablasyon uygun bir seçenek olabilir. Endometrial ablasyon sonrası hastalar ya hiç adet görmezler ya da çok az adet görürler. Aşırı adet kanamaları tedavisinde endometrial ablasyon her zaman başarılı olamaz ve ablasyondan sonra tekrar aşırı adet kanamaları başlayabilir, bu durumda genellikle histerektomi (rahmin alınması) ameliyatı yapılır.
Endometrial ablasyondan sonra hastanede uzun süre yatış gerekmez genellikle bir gün içinde taburculuk yapılır. Hasta 1-2 gün içerisinde normal günlük aktivitelerine dönebilir.
Endometrial ablasyon sonrası rahim içerisinde yapışıklıklar oluşabilir (Asherman sendromu). Bu yapışıklıklardan dolayı infertilite (kısırlık) problemi meydana gelebilir.
."Ne zaman, kaç tane çocuk sahibi olacağına" karar verebilmek zevkli bir şeydir. Bu aynı zamanda bir insanlık hakkıdır. Bu hakkı kullanmak, hem yararlı hem de tehlikeli olabilir.
"Aile planlaması" yapan kişiler, aileler ve toplumlar doğum olayından zevk alabilir ve bu mutluluğu paylaşabilirler. "Ailelerin istedikleri zaman istedikleri sayıda ve bakabilecekleri kadar çocuk sahibi olmaları" demek olan "Aile planlaması" kocanın, annenin ve çocukların sağlığını koruyarak bu sevincin yaşanmasını sağlar. İstediği halde çocuk sahibi olamayanlar da aile planlaması çalışmalarının konusu içindedir.

Aile planlaması, üreme sağlığının bir bölümüdür. Üreme sağlığını korumak isteyen herkes aile planlamasından yararlanır.