Robotic da Vinci Cerrahisi

Robotic da Vinci Cerrahisi

BD'de robotik cerrahi uygulayan ilk ve tek doktor.

Dr. Ulaş Bozdoğan Amerika'da Da Vinci Robotu'nu kullanarak ameliyat yapan ilk ve tek Türk jinekolog oldu.

Dr. Ulaş Bozdoğan Amerika'da Da Vinci Robotu'nu kullanarak ameliyat yapan ilk ve tek Türk jinekolog oldu.

Dr. Ulaş Bozdoğan, 2008-2009 yılları arasında Ohio State Üniversitesi'ndeki Robotik Cerrahisi eğitimini başarı ile tamamlayarak Robot Cerrahisi'nde uzmanlaştı. robot cerrahisi yapmak isteyen uzman hekimlere de DaVinci tarafından eğitim verme yetkisi verildi. Dr. Bozdoğan bu başarısını Türkiye’deki cerrahi uzmanlığını robot cerrahi ile de bütünleştirince Amerika'da jinekoloji üzerine robotik cerrahi yapan ilk ve tek Türk uzman doktor oldu.

Da Vinci robot teknolojisi günümüz tıp alanında bilinen en üstün teknolojiye sahip yöntem olarak biliniyor. Doktor hastanın dokularını üç boyutlu görerek çok daha başarılı ve güvenli bir ameliyatı gerçekleştiriyor ve hem de hasta ameliyat tan sonra çok çabuk sağlığına kavuşuyor.

Robotik cerrahi dünyada en gelişmiş minimal invaziv cerrahi yöntemi olarak biliniyor. Cerrahın uzaktan kumandası ile robot kolları kullanılarak yapılan ameliyatlar doktor ve hastaya birçok avantaj sağlıyor. Da Vinci yüksek çözünürlüklü, 3 boyutlu ve 4 kollu bir robot.

Dr. Bozdoğan, “Da Vinci ile daha önce tüplerini bağlatmış hastaların tüplerinin açılması, rahim sarkmaları ya da rahim ameliyatlarından sonra vajen kafı sarkmalarının düzeltilmesi, rahimdeki miyomların alınması ve rahim alınması ameliyatlarının yanında erken evre rahim ağzı kanserinde radikal histerektomi, pelvik lenfadenektomi, endometriyum kanseri ameliyatlarını da yapıyorum. Da Vinci ile yapılan ameliyatlarda hastalar da küçük bir kesik yapıldığı için kısa sürede iyileşme gerçekleşiyor. Hastalar günlük aktiveltelerine kısa sürede dönebiliyorlar.” dedi.

Günümüzde Da Vinci Robot Cerrahisi özellikle Avrupa ve Amerika'da prostat ameliyatlarında ve kalp kapakçığı ameliyatlarında başarıyla kullanılıyor. Da Vinci Robotu’nun hassas mekanik kolları insan bileğinin hareket kabiliyetinin ötesinde bir hareket özgürlüğü sağlayabiliyor ve geleneksel laparoskopik cihazlarla yapılması imkansiz manevraları yapılabilir hale getiriyor. Bir insan elinin 180 derecelik hareket kabiliyetine karşılık da Vinci’nin