Da Vinci Robot

Da Vinci Robot

Da Vinci Robotik Cerrahi Sistemi günümüzün en gelişmiş robotik cerrahi sistemidir. Tüm dünyada 850’den fazla da Vinci robotik cerrahi sistemi ile üroloji, kalp damar, jinekoloji ve genel cerrahi operasyonlarını başarıyla yapılmaktadır. da Vinci robotik sistem, el bileğini model almış enstrümanlar, sezgisel hareket kontrolü (intuitive motion control) ve yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu görüntü gibi özellikler sayesinde cerrahın, geleneksel cerrahi teknolojilerindeki kısıtlamaları aşarak, daha kompleks girişimleri bile kapalı ameliyat yöntemiyle yapmasına olanak tanıyor.
 
Robotik cerrahi sistemlerinin avantajları neler?
Cerrahide kullanılan robotlar hem doktora hem de hastaya bir dizi çok önemli yarar sağlamaktadır. Operasyonu, hassas bir robot aracılığıyla gerçekleştiren cerrah, geleneksel operasyonların beraberinde getirdiği zorlukları ve riskleri minimize ederek, daha güvenli ve etkili bir operasyon yapma olanağına kavuşuyor. Hastalar içinse robotik cerrahi operasyonu geleneksel açık operasyonlara göre daha az ağrı, daha az kan kaybı, daha düşük enfeksiyon kapma olasılığı ve çok daha kısa sürede iyileşme ve günlük aktivitelere dönüş anlamına geliyor.
‘da Vinci S HD ’ nasıl çalışıyor?
da Vinci S HD model birbirine bağlı 3 parçadan oluşuyor:
• Ergonomik cerrah konsolu
• 4 interaktif kollu hasta ünitesi
• High-definition, 3 boyutlu görüş sistemi
Konsolda oturan da Vinci cerrahı, operasyon bölgesinin 3 boyutlu görüntüsünü net bir şekilde görüntüler. Sistem cerrahın ana kontrolördeki ellerinin hareketlerini interaktif robotik kollara ölçüp filtreleyerek aktarır. da Vinci enstrümanlarının mikro hareketleri sistemin bilgisayar işlemcisi tarafından kontrol edilir. Bu işlemciler yoğunlaştırılmış operasyon hassasiyeti sağlamak için uygulama sürecinde milyonlarca güvenlik kontrolü gerçekleştirir. da Vinci’nin hassas küçük elleri, insan bileğinin hareket kabiliyetinin ötesinde bir hareket özgürlüğü sağlayarak, geleneksel laparoskopik cihazlarla yapılması imkansız manevraları yapılabilir hale getirir. Bir insan elinin 180 derecelik hareket kabiliyetine karşılık da Vinci’nin her bir kolu, 540 derecelik hareket kabiliyetiyle kontrolündeki cerraha daha fazla hareket imkanı sağlayabilmektedir.